Legenda:

Do takto podbarveného odstavce jsou vkládany tipy, poznámky a užitečné doplňující informace.

Sekce s takto podbarveným pozadím obsahuje informace popisující detailnější popis pokročilejších funkcí. Tyto texty není nutné pročítat pokud je opravdu nepotřebujete. Obvykle popisují návody jak do kurzu vkládat multimediální soubory (obrázky, videa, zvuky) z extrerních zdrojů (youtube, "internet"), nebo již uložených souborů na moodle.



V návodech Navigace v MOODLE a Jak vytvořit kurz jsme si ukázali jak si pomocí STAGu, nástěnky nebo titulní stránky otevřít kurz s kterým chceme pracovat.

Kurz v MOODLE.

Pokud chceme s kurzem pracovat (nebo jej upravovat) je třeba stisknout tlačítko „Zapnout režim úprav“. Po stisku tlačítka se vzhled kurzu změní. U jednotlivých prvků přibudou ikony na posouvání, tlačítko „Upravit". U sekcí také přibude odkaz „+ Přidat činnost nebo studijní materiál".

Klik na režim úprav.
Kurz v režimu úprav.

Tlačítko upravit slouží jak k nastavení témat tak i jednotlivých objektů (příloh / činností) které v kurzu máme. Pomocí tlačítka upravit lze upravit jejich nastavení, viditelnost nebo objekty smazat.

Upravit téma
Upravit libovolnou položku
Doplňková informace: V nastaveních MOODLE se můžeme setkat se dvěma ikonami. Ikona vykřičníku značí, že je dané nastavení povinné a musí být vyplněno, nebo nastaveno. Další je informativní modrá ikona otazník, na kterou když klikneme, zobrazí nám stručný popis toho, k čemu daná funkce nebo nastavení slouží. U přehledu modulů se setkáme i s ikonou (i), která po kliknutí na ní zobrazí stručný popis daného modulu.
ikony


Tvorba oznámení (aktualit)

Doplňková informace: Při práci s oznámeními nemusí být spuštěn režim úprav.

Oznámení slouží ke zveřejňování aktualit a daného kurzu. Systém Moodle na zveřejněnou novinu upozorní všechny účastníky kurzu emailem. Přidání aktuality provedeme kliknutím na tlačítko ikonu „Oznámení“ a následném kliknutím na tlačítko „Přidat nové téma“.

KLIK na oznámení
Klik na přidat nové téma
Vyplníme zprávu a klikneme na tlačítko poslat do fóra

Vyplníme předmět a zprávu. Následným stiskem tlačítka "Poslat do fóra" zveřejníme událost.

Vyplníme zprávu a klikneme na tlačítko poslat do fóra

Upozornění o zveřejněné aktualitě se na email odešle přibližně za 30 minut od zveřejnění. Pokud chceme zprávu zveřejnit ihned nebo k ní přiložit přílohu tak klikneme na odkaz „Pokročilé

Klik na pokročilé

Poté můžeme z průzkumníku souborů přesunout přílohu do pole pro přílohu. Zaškrtnutím políčka „Odeslat oznámení ihned e-mailem...“ docílíme okamžitého upozornění účastníku kurzů na zveřejněnou aktualitu. V pokročilém režimu můžete dále u události nastavit od kdy a do kdy má být zveřejněna.

zašrtneme políčko odeslat ihned emailem...


Práce s kurzem

Kurz je uspořádán do témat (toto uspořádání lze v nastavení kurzu změnit). V úvodu tohoto návodu jsme si ukázali jak spustit režim úprav. Pokud je režim úprav spuštěný, zobrazují se nám různé ovládací prvky. Tlačítka upravit, ikony s šipkami do všech stran sloužící pro přesouvání všech objektů (témat, příloh a činností).

Kurz v režimu úprav.


Úprava témat

U jednotlivých témat se nachází ikona tužky, která slouží k pojmenování témat.

Klik na ikonu tužky.
Napsat název tématu

Úplně dole pod všemi tématy je odkaz (+ přidat téma), který slouží k přidání dalších témat. Můžeme si tak počet témat libovolně upravit. Pokud je naopak témat moc stačí kliknout u libovolného tématu na tlačítko „Upravit“ a v zobrazené nabídce kliknout na položku „Odstranit téma“. Pomocí menu upravit můžeme téma i zvýraznit (způsobí to barevné podbarvení celého tématu) nebo celé téma skrýt a poté jej zobrazit. To se hodí např. při přípravě následného tématu, u kterého nechceme, aby jej studenti ještě viděli.

Upravit téma
Doplňková informace: Dříve jsme vkládali obsah kurzu do popisu k jednotlivým tématům. Tento způsob je však zbytečně složitý. Pro vkládání textů je vhodnější použít modul popisek, který si popíšeme později.


Vkládání obsahu

Vkládání souborů (příloh)

Vložení souborů je jednoduché, stačí mít spuštěný kurz v režimu úprav a vedle v průzkumníku souborů mít otevřenou složku se soubory, které chceme vložit do kurzu. Soubory mohou být libovolného typu do velikosti 500 MB. Tedy můžete vkládat jak PDF, dokumenty z wordu, prezentace, prostě cokoliv.

Ve složce v počítači uchopte myší soubor (nebo více souborů), které chcete vložit do kurzu a myší je přesuňte na místo (do tématu) kam je chcete vložit a pusťte myš.

Přesuneme soubor z počítače do kurzu..

Po spuštění myši se soubor nahraje a zobrazí na vybraném místě, kam jsme soubor přetáhli.

Příloha se zobrazí v kurzu

Pokud máme větší množství souborů, které chceme k tématu vložit, je vhodnější použít modul složka, který studentům umožní pohodlné stažení všech příloh k vybranému tématu. Modul složka si popíšeme později.



Vložení multimediálních souborů (obrázků, zvuků, videí).

V předchozí kapitole jsme si ukázali, že pro vložení jakéhokoliv souboru stačí z libovolné složky Vašeho počítače přesunout soubory do kurzu a oni se vloží. Stejné je to i s multimediálními soubory jako jsou obrázky, zvuk nebo videa. Stačí uchopit vybraný multimediální soubor a vložit je do kurzu.

Přesuneme obrázek z počítače do kurzu..

Při přetažení multimediálního souboru se nás Moodle zeptá jakým způsobem chceme soubor vložit. Zdali jako multimediální soubor nebo jako běžný soubor.

Přesuneme obrázek z počítače do kurzu..

Když označíme volbu „Přidat média na stránku“ a klikneme na tlačítko „Vložit“. Vloží se nám soubor jako obrázek. V případě že bychom vkládali zvukový soubor zobrazila by se tlačítka pro přehrání zvuku, stejně tak u vloženého videa.

Obrázek v kurzu..

Pokud bychom při výběru souborů vybrali „Vytvořit studijní materiál typu soubor“ a klikly na tlačítko „vložit“. Obrázek (případně jakýkoliv jiný mediální soubor) by se nám zobrazil jako soubor ke stažení.

Obrázek v kurzu jako soubor..

V případě že chceme vložit víc multimediálních souborů najednou, bude se nás Moodle pro každý soubor ptát, jakým způsobem chceme daný soubor vložit. Pokud chceme studentům dát k prostudování větší množství obrázků, aby si je stáhli a prostudovali, je vhodnější použít modul složka.



Základní moduly pro práci s obsahem

Když jsme spustili režim úprav tak se nám navíc zobrazilo mnoho ovládacích prvků. Jedním z těchto prvků je tlačítko „+ Přidat činnost nebo studijní materiál“ které se nachází jak na začátku kurzu tak u každé sekce. Klikneme li na tlačítko zobrazí se nám okno s dostupnými moduly.

Okno s moduly..

Tyto moduly slouží k rozmanitým činnostem které v kurzu můžeme dělat. My si v tomto návodu popíšeme ty nejdůležitější. Pokud Vás bude zajímat k čemu slouží jaký modul, můžete si kliknout na ikonu (i) která vám zobrazí základní popis a poskytne odkaz na dokumentaci s návody přímo od moodle.


Modul složka

Modul složka slouží pro vložení většího množství souborů libovolného typu. Tyto soubory si mohou studenti prohlédnout a případně stáhnout veškerý obsah složky do svého počítače.

Složku vytvoříme tak, že v tématu, kde chceme vytvořit složku, klikneme na odkazové tlačítko „+ Přidat činnost nebo studijní materiál“ a v zobrazeném okně klikneme na modul složka.

Zobrazí se nám stránka pro vytvoření složky.

Zde vyplníme název složky a volitelně můžeme napsat i nějaký popis co v té složce je.

Modul složky..

Posuneme se níže a vložíme obsah složky do místa pro soubory.

sem se přesunou soubory..
přesunuté soubory.

Po té se přesuneme úplně dolů a klikneme na tlačítko „Uložit a zobrazit“ nebo „Uložit a vrátit se do kurzu“.

Stisk tlačítka (Uložit a vrát se do kurzu).

V kurzu si pak studenti mohou zobrazit a stáhnout obsah složky.

Složka v kurzu.

Doplňková informace: Do složky lze pouze vkládat soubory, nikoliv další složky.

Modul popisek

POPIS MODULU: Modul Popisek umožňuje do osnovy kurzu vložit text, obrázky a multimédia mezi odkazy na další činnosti. Popisky jsou velmi univerzální a mohou pomoci zlepšit vzhled kurzu, pokud je použijete promyšleně.

Dříve jsme vkládali obsah pomocí popisu tématu. Modul popisky nám však umožňuje vkládat text pod přílohy a jiné studijní materiály. Popisky nám krom textu a vkládání multimediálního obsahu umožňují snadno nahrávat krátké audio nebo video vzkazy. Modul popisek je užitečný i pro vkládání videí s externích zdrojů např. youtube, nebo jiných úložišť.


Vytvoření popisku

V místě kam chceme vložit popisek klikneme na odkazové tlačítko „+ Přidat činnost nebo studijní materiál", kterým si zobrazíme veškeré moduly a klikneme na modul popisek. Zobrazí se nám stránka popisku. Do formuláře text popisku můžeme vložit obsah, který do něj chceme vložit.

stránka popisku.

V horní části formuláře „Text popisku“ vidíme základní nástroje pro formátování textu a vkládání multimediálního obsahu. Když kurzor myši podržíme nad libovolnou ikonou zobrazí se nám popis toho k čemu slouží. Kliknutím na první ikonu (ostře zahnuté šipky dolů) se nám zobrazí další ikony.

stránka popisku.

Editace obsahu je stejná jako při práci s jinými běžně textovými editory v počítači. Pro vložení textu nám tak stačí napsat text. Naformátujeme si podobu textu jak potřebujeme a dole na stránce klikneme na tlačítko „Uložit a vrátit se do kurzu

tlačítka - stiskni Uložit a vráti se do kurzu.

Vložení obrázků do popisku (pro pokročilé)

Krom textů můžeme vkládat i multimediální obsah. První ikona slouží pro vložení obrázku, vedle ní následuje ikona pro vložení videa a po něm pokračují následující ikony pro nahrání dvouminutového audio a video vzkazu.

klikneme na ikonu obrázku.

Kliknutím na ikonu obrázku se nám otevře okno pro vložení obrázku. Do formuláře „Zadejte adresu URL“ můžeme vložit url adresu obrázku z libovolného místa na internetu. Chceme-li vložit obrázek z počítače, nebo obrázek, který se už nachází v některém z našich kurzů klikneme na tlačítko „Procházet depozitáře“.

Vlastnosti obrázku.

Zobrazí se nám okno s možnostmi odkud vzít obrázek. Můžeme např. nahrát obrázek z počítače:

Vlastnosti obrázku.

V zobrazeném okně klikneme na Vybrat soubor a v zobrazeném okně průzkumníku souborů si najdeme obrázek v našem počítači. Do formuláře „Uložit jako“ napíšeme název souboru jak má být pojmenován, jméno autora, zvolíme typ licence a klikneme na tlačítko „Nahrát tento soubor“.

TIP: Nahrávání obrázků a jiných multimediálních souborů z počítače pomocí popisku je zbytečně složité. Tento způsob vkládání obrázků se hodí pouze pro vkládání obrázků z internetu, nebo těch které jsme už použili v jiných kurzech a nechceme je znovu nahrávat z počítače. Pro vložení obrázků z počítače je jednoduší použít způsob, který jsme si ukázali v kapitole „Vložení multimediálních souborů (obrázků, zvuků, videí)“.

Pokud klikneme v levém sloupci na položku nedávné soubory, zobrazí se nám soubory s kterými jsme nedávno pracovali (i v jiných kurzech). Pokud chceme vložit obrázek z jiného kurzu, který jsme vkládali před delší dobou můžeme využít položky „Soubory na serveru“ Nahoře v okně (pod formulářem hledat a nastavením vzhledu souborů) se nachází strukturovaná adresa odkazu. Adresu tvoří tmavá ikona složky vedle ní je název složky. Poslední složka vpravo je aktuální složka ve které se nacházíme. Složky vlevo jsou nadřazené složky. Pokud bychom klikli na složku systém, zobrazí se nám struktura webu (všechny kategorie / katedry). Tímto způsobem si můžete procházet obsah všech Vašich kurzů. Obsah složek se Vám zobrazuje hned pod strukturovanou adresou. Navigace mezi soubory je stejná jako v průzkumníku souborů v počítači.

Vlastnosti obrázku.

Proklikal jsem se do kurzu „Pískoviště k obrázku kurzu“. Kliknu na soubor „test.jpg“ a zobrazí se mi okno s detailem souboru kde kliknu Vybrat tento soubor. V následném okně vyplním formulář „Popište tento obrázek pro ty, co nevidí>“. Bez tohoto popisu nemůžeme obrázek vložit. Dále doporučuji upravit velikost obrázků, aby byla jeho zobrazovaná šířka menší než 400 (velikost se uvádí v pixelech. První buňka je pro šířku a druhá pro výšku - hodnotu velikosti tak stačí vložit do první buňky, velikost výšky se automaticky doplní). Také můžeme zvolit jak má být obrázek v popisku zarovnán. Následně klikneme na tlačítko „Uložit obrázek

Vlastnosti obrázku.
Vlastnosti obrázku.

Obrázek se nám vloží do editoru, kde můžeme psát text nebo vložit další obsah do popisku. Jakmile máme popisek hotový stačí dole na stránce kliknout na „Uložit a vrátit se do kurzu

Orázek v editaci popisku

A vytvořený popisek se nám zobrazí v kurzu.

Obrázek v popisku



Vytvoření audio (video) vzkazu

Vytvoříme si popisek a v jeho editoru klikneme na ikonu mikrofonu (v případě video vzkazu klikneme na ikonu kamery napravo od mikrofonu).

Klik na ikonu mikrofonu

Zobrazí se nám okno pro nahrávání vzkazu. Klikneme na tlačítko „Začít nahrávat“. (Jestliže audio vzkaz vytváříme v MOODLE poprvé, musíme v prohlížeči povolit mikrofon. Pokud vkládáme video vzkaz je třeba povolit i kameru).

Klik na začít nahrávat.

Po stisku tlačítka máme dvě minuty na nahrání audio vzkazu. Jakmile záznam nahrajeme klikneme na tlačítko „Zastavit nahrávání (...)

Klik na zastavit nahrávání.

Po té si můžeme náš vzkaz přehrát, případně nahrát znovu pomocí tlačítka „Nahrát znovu“. Jakmile jsme s nahrávkou spokojeni klikneme na tlačítko „Připojit záznam“.

Klik na připojit záznam.

Dále můžeme přidat i další obsah do poznámky nebo můžeme rovnou kliknout na tlačítko „Uložit a vrátit se do kurzu“ dole na stránce.

Nahrávka v editoru popisku.
tlačítka - stiskni Uložit a vráti se do kurzu.

Audio (video) poznámka se nám zobrazí v kurzu.

Nahrávka v kurzu.


Pokročilé vkládání audia a videa

V kapitole „Vložení multimediálních souborů (obrázků, zvuků, videí)“ jsme si na obrázku ukázali jak jednoduše se vkládá multimediální obsah.

S videi je to stejné. Stačí si otevřít kurz, zapnout režim úprav a z libovolného místa s počítače můžeme kamkoliv do kurzu vložit i video nebo audio soubor. (Vkládaný soubor nesmí být větší než 500 MB.)

Přetáhnout video z počítače do kurzu

Na následné stránce klikneme zaškrtneme „Přidat média na stránku kurzu“ a klikneme na tlačítko "Vložit".

Zašrtnout multimediální soubor a vložit

Vložený soubor si pak můžeme přehrát přímo v prostředí kurzu.

video v kurzu

Vložení videa / audia z externího zdroje

Pokud chceme vložit video z externího zdroje např. z facebooku, je třeba využít modulu „Popisek“. Klikneme na tlačítko „+ Přidat činnost nebo studijní materiál“ v zobrazeném okně vybereme modul Popisek. V editoru „Text popisku“ klikneme na ikonu pro vložní videa.

Klik na ikonu pro vložení videa

Zobrazí se nám okno umožňující vložit odkaz s kartami (Odkaz / video / audio). Víme, že vkládáme vkládáme video z youtube a tak zvolíme kartu video. Karta „Video“ nám nabízí víc možností úprav. V „Možnosti zobrazení“ můžeme upravit rozměr videa a nastavit náhledový obrázek. Pokud nic nenastavíme nastaví se výchozí náhled i rozměry. V sekci „Pokročilá nastavení“ můžeme nastavit smyčku, automatické přehrávání, ztlumený zvuk, nebo skrýt ovládací prvky. Po nastavení přehrávače videa stačí kliknout na tlačítko „Vložit media“.

Kliknout na vložit media

Následně stačí dole na stránce kliknout na tlačítko „Uložit a zobrazit“.

Klik na tlačítko (Uložit a zobrazit)

Video z youtube si pak můžeme přehrát v našem kurzu.

video z youtube v kurzu

Při vkládání videa jsme si mohli všimnout, že vedle adresy URL se nacházelo tlačítko procházet repositáře, tímto tlačítkem můžeme nahrát video z počítače, nebo vložit video, které už máme vložené v jiném kurzu. Postup jak se to dělá jsme si ukázali při vkládání obrázku v kapitole „Vložení obrázku do popisku“. Postup s videem si nyní ukážeme ve video-návodu od MgA. Zdenka Svejkovského.



Užitečné moduly

V tomto návodu jsme se seznámili především s popisem a moduly umožňující sdílet obsah studentům. MOODLe je však vybaven i moduly pro oboustrannou komunikaci. Velmi užitečnou funkcí je modul Fórum. S diskuzním fórem jsme se již setkali v návodu „Tvorba oznámení (aktualit)“. Oznámení je však diskuzní fórum do, kterého mohou psát jen učitelé. Ke kurzu i k jednotlivým tématům můžeme přidávat diskuzní fóra, do kterých mohou přispívat i studenti. Vybereme si téma kam chceme fórum vložit, klikneme na „+ Přidat činnost nebo studijní materiál“ a klikneme na modul „Fórum“. V následném okně můžeme nastavit různé parametry jak se fórum má chovat. Jediné co musíme je vyplnit název. Můžeme zvolit i různé typy fór (ovlivňující jak se bude fórum chovat). V nastavení můžeme ovlivnit i další valstnosti např. jak velké přílohy mohou diskutující přidávat jako přílohy, způsob odebírání (jestli mají u fór chodit upozornění všem na email) atp…

Dalším modulem sloužícím k oboustranné komunikaci je modul BigBlueButtonBN, který je napojen na univerzitní videokonferenční systém blue.ujep.cz. O použití tohoto modulu si můžete přečíst v návodu „Online přednáška“.

Oboustranné interakce se studenty můžete dosáhnout i pomocí modulů ÚkolTest kterým se věnuje návod „Úkoly a testy“.