Obsah:



V návodu „Práce s MOODLEM“ jsme se seznámili s moduly sloužícími ke zveřejňování studijních materiálů. V tomto návodu si ukážeme jak v kurzu na MOODLE získat od studentů zpětnou vazbu.



Modul úkol

Úkoly umožňují učiteli zadat úkoly, hodnotit odevzdané řešení a komentovat je.

Studenti mohou odevzdat libovolný soubor, jako dokumenty textových aplikací, tabulky, obrázky nebo audio a video. Alternativně nebo současně může úkol požadovat, aby studenti napsali text přímo do textového pole. Úkol může být použit také pro připomenutí jiných povinností studentů, které neprobíhají přímo v Moodle - např. odevzdání výkresu.

Učitel může zobrazit odevzdané úkoly, připojit zpětnou vazbu a soubor, komentáře nebo nahrát audio odpověď.


Vytvoření úkolu

Kurz do kterého chceme vložit úkol musí být spuštěn v režimu úprav. Klikneme na tlačítko „+ Přidat činnost nebo studijní materiál“ a v zobrazeném okně klikneme na modul Úkol.

modul úkol

Zobrazí se nám okno pro nastavení modulu Úkol. V sekci „Obecná nastavení“ zadáme „Název úkolu“ a vyplníme jeho „Popis“. V popisu můžeme využít i vkládání krátkých (dvouminutových) audio nebo video vzkazů. Případně můžeme vložení i multimediální soubory. Pro vkládání případných souborů (příloh) je pohodlnější využít formuláře pro nahrání souborů pod popisem.

modul úkol

Posuneme se v nastavení níže na sekci dostupnost, kde můžeme nastavit termíny od kdy do kdy mohou úkol odevzdávat a nastavit si připomenutí pro to kdy máme odevzdané úkoly ohodnotit.

TIP: když kdekoliv v systému klikneme na ikonu s otazníkem, zobrazí se nám popis k čemu dané nastavení nebo funkce slouží.
modul úkol

V následující sekci „Typy úkolů“ si můžeme zvolit jakou formou nám studenti mají zadávat úkol. Přednastavené výchozí nastavení je „Odevzdat soubory“. Studenti pak mají možnost nahrát soubory, které si pak stáhneme do počítače, otevřeme a následně je ohodnotíme.

modul úkol

U zadávání souborů můžeme i zvolit jaké typy souborů nám smí studenti posílat. U „Povolené typy souborů“ klikneme li na tlačítko „Vybrat“ a zobrazí se nám okno kde si můžeme vyhledat jaké typy souborů nám mají studenti posílat (soubory dokumentů, prezentace, obrázky atp.). Pokud nic nevybereme, studenti nám mohou zasílat soubory v jakémkoliv formátu.

modul úkol

Krom zasílání souborů nám můžou studenti posílat i jen psané odpovědi, nebo psané odpovědi v kombinaci s přílohu. Když u typu úkolu zaškrtneme políčko „Online text“ zobrazí se nám formulář umožňující nastavit počet slov. Ve výchozím stavu je neaktivní a je třeba ho „Povolit“. Pokud je neaktivní neomezujeme studenty v délce.

modul úkol

Dalším užitečným nastavením je sekce „Typy hodnocení“. V této sekci je ve výchozím nastavení zatrženo „Komentář učitele“ kde krom hodnocení můžete studentovi napsat (případně namluvit) vzkaz se slovním hodnocením. V některých případech může být i užitečné zaškrtnout i volbu „Soubory se zpětnou vazbou“, která umožňuje při hodnocení zasílat soubory zpět i soubory. např. opravený úkol, skripta atp.

modul úkol

Užitečná může být i sekce „Nastavení odevzdaných úkolů“, kde jsou ve výchozím stavu všechny položky nastaveny na „NE“. Zajímavá je první možnost, která umožní studentům nahrávat úkoly, ale dokud nestisknou tlačítko „Odeslat“, nezobrazí se nám mezi odevzdanými úkoly k hodnocení. Pokud toto nastavení nebudeme povolovat, je studentům i tak zachována možnost úkoly si opravit (změnit odevzdané soubory, nebo opravit text). Je proto vhodné opravovat úkoly až po konečném termínu k odevzdání.

modul úkol

Poslední zajímavou sekcí v nastavení o které se zmíním je „Známka“. Známky jsou v základním nastavení nastaveny na body. Krom bodového hodnocení můžeme známkování i vypnout nebo změnit na škálu. U bodového hodnocení můžeme nastavit maximální počet bodů, přednastaven je 100. Dále nastavit minimální počet bodů (Potřebná známka např. 50 bodů ze sta). V případě, že kurz učí více učitelů může se hodit i nastavení „Skrýt studentům identitu hodnotitele“.

modul úkol

Po nastavené úkolu stačí ystisknout na tlačítko „Uložit a vrátit se do kurzu“.

modul úkol

Hodnocení úkolů

Kliknutím na úkol v kurzu se pak můžeme do úkolu podívat nebo pomocí nabídky, upravit můžeme změnit jeho zadání, nebo libovolná nastavení.

modul úkol

Po kliknutí na úkol se nám zobrazí přehled, kde vidíme kolik účastníkům má odevzdat úkol, kolik studentů odevzdalo úkol a kolik úkolů máme ohodnotit. Ve stránce úkoly můžeme kliknout na „Známka“, které nám otevře hodnotící náhodného studenta, který odevzdal úkol. My si klikneme na tlačítko „Zobrazit všechny odevzdané úkoly

modul úkol

Spustí se nám stránka s přehledem studentů a jejich úkoly. Můžeme si pak vybrat studenta kterého chceme hodnotit a kliknout na tlačítko „Známka“.

modul úkol

Zobrazí se nám stránka, kde si můžeme přečíst to co student napsal nebo si stáhnout odevzdané soubory a posléze zapsat známku a přidat komentář Učitele (který můžeme i namluvit). Dole jsou tlačítka Uložit, Uložit a zobrazit další nebo Reset (což vymaže naše hodnocení).

modul úkol

Když klikneme na tlačítko Uložit, změní se stav z „Nehodnoceno“ na Udělena známka

modul úkol

Pokud se chceme vrátit zpět na seznam odevzdaných úkolů, musíme kliknout na odkaz „Zobrazit všechny odevzdané úkoly“ umístěním v levém horním rohu.

modul úkol

Student kterého jsme ohodnotili má pod tlačítkem „Známka“ zapsanou známku (bodové ohodnocení).

modul úkol



Modul test

Tento modul nám umožňuje vytvářet různé typy testů. Můžeme v něm vytvářet např. doplňovací a přiřazovací testy, nebo i testy kam je třeba napsat krátkou (případně i dlouhou) odpověď. Tím že je Moodle univerzálním nástrojem umožňuje nám vytvářet velmi rozmanité typy úloh. Učitel může u testu nastavit i časový limit, nebo zdali si mohou studenti test zopakovat. Testovacích úloh může být vytvořeno i více a mohou být promíchané, tím tak můžeme docílit toho, že každý student bude mít jiné pořadí úloh. Modul test poskytuje velmi rozmanité možnosti chování i vzhledu testů.

U některých typů úloh (např. výběrových) systém automaticky vyhodnotí testy a studentům po odevzdání testu ukáže jak si vedli (a jaké jsou správné odpovědi).


Vytvoření testu

Vytvoření testu probíhá ve dvou krocích. Nejprve si přidáme modul test do kurzu (nastavíme jeho vlastnosti) a až po jeho vytvoření naplníme test úlohami.

Přidání testu do kurzu provedeme stejně jako u přidání jakéhokoliv jiného modulu. Abychom mohli přidat jakýkoliv modul musíme mít kurz otevřený v režimu úprav. Klikneme na tlačítko „+ Přidat činnost nebo studijní materiál“ a v zobrazeném okně klikneme na modul Test.

modul test

Otevře se nám stránka s nastavením modulu Test. V sekci Obecná nastavení musíme vyplnit „Název“ testu. Volitelně můžeme vyplnit i popis (např. o čem test je), ale nemusíme.

modul test

Pokud vytváříme studentům jen test na procvičení daného tématu a nejedná se o klasifikační test, kde je vhodné nastavit nějaká časová omezení, počet pokusů a minimální potřebnou známku pro absolvování, tak se můžeme posunout ve stránce nastavení dolů, kliknout na tlačítko Uložit a zobrazit a začít vytvářet jednotlivé úlohy do testu.

V sekci časování můžeme nastavit termín a čas od kdy bude náš test dostupný a jaký časový limit budou mít studenti na jeho vyplnění. V této sekci lze nastavit i jak se má zachovat test po uplynutí času (po uplynutí času se mohou testy automaticky odeslat, nebo může studentovi nastavit ještě časový limit na dokončení právě rozpracované úlohy). Formuláře pro termíny a časový limit jsou zašedivělé, abychom mohli nastavit termíny a časy je potřeba vedle políček pro zadání časů kliknout na zaškrtávací políčko „Povolit“. Pokud nenastavíme žádné termíny a časy bude test studentům k dispozici kdykoliv a po neomezeně dlouhou dobu.

modul test

V sekci „Známka“ můžeme nastavit jaká je „Potřebná známka“, tedy kolik bodů musí v testu studenti získat. Také můžeme nastavit povolený počet pokusů a metodu známkování.

modul test

Další sekcí v astavení je „Rozvržení“. Zde si můžeme nastavit jak se budou v testu úlohy zobrazovat. Kolik úloh se jim v testu zobrazí na stránce. Ve výchozím stavu je přednastavena jedna úloha na stránku, studenti se však mohou vracet a přecházet mezi úlohami. Nastavit můžeme zobrazení libovolného počtu úloh na stránce, klidně i všechny najednou.

modul test

V sekci „Chování úloh“ lze nastavit to, zdali se mají otázky zamíchat v rámci úloh. Standardně je nastaveno, že ano. Díky tomuto nastavení má každý student jiné pořadí otázek v jednotlivých úlohách. Dále můžeme nastavit chování úloh např. zdali se po vyplnění každé úlohy zobrazí studentovi hned správná odpověď. Přednastavená je možnost odloženého výsledku, to znamená, že student se dozví správné odpovědi až po odpovězení všech otázek a odevzdání testu.

modul test

Výše uvedená nastavení jsou ty nejzajímavější. V následujících sekcí lze provést i jiná nastavení ovlivňující chování kurzu. U každé položky v nastavení se zobrazuje modrá ikona s otazníkem, když na ní klikneme, tak se nám zobrazí popis toho co dané nastavení dělá.

Jakmile provedeme veškerá nastavení můžeme dole na stránce kliknout na tlačítko „Uložit a zobrazit“. Příp. „Uložit a vrátit se do kurzu“ a pak si otevřít test.

modul test

Vytvoření (vkládání) úloh do testu

Po dokončení nastavení jsme se kliknutím na tlačítko „Uložit a zobrazit“ dostali do vytvořeného testu. Když vytváříme nový test zobrazí se nám tlačítko „Upravit test“. Upravit test však můžeme i kdykoliv potom. Jak k nastavení tak i úpravám testu se dostaneme přes modré ozubené klečko. Kliknutím na něj se nám zobrazí nabídka kde vybereme Upravit test.

modul test

modul test

Poznámka: Pokud bychom v zobrazeném menu klikli na upravit nastavení, dostali bychom se opět do nastavení modulu Test ve kterém jsme byli při jeho vytváření.

Po stisknutí na tlačítko (nebo volbu v menu)Upravit test“ jsme se dostali na stránku, kde můžeme vytvářet jednotlivé úlohy. Na stránce vidíme formulář nejlepší známka kde je přednastavena hodnota 10,00. To znamená že v testu lze získat nejlepší známku (10 bodů), tuto hodnotu můžeme v případě potřeby upravit. Při vytváření úloh pak můžeme přiřadit každé úloze bodové ohodnocení. Každá úloha může mít jiné bodové ohodnocení – dle složitosti dané úlohy.

modul test

V nastavení můžeme také nastavit zamíchat úlohy. Pokud toto políčko zaškrtneme, tak každý student bude mít jiné pořadí úloh. V nastavení testů jsme se setkali s možností zamíchat otázky v rámci jednotlivých úloh, čímž dosáhneme u vybraných typů úloh toho, že pořadí odpovědí je pro každou úlohu (otázku) jiné. Volba „Zamíchat úlohy“ nám umožní docílit toho, že i pořadí úloh (otázek) bude mít každý student jiné“.

Jednotlivé úlohy (otázky) do testu vložíme tak, že klikneme na tlačítko „Přidat“. Zobrazí se nám nabídka kde vybereme možnost „+ novou úlohu“ .

modul test

Zobrazí se nám okno, kde v levé části vidíme různé typy úloh a v pravé části jejich popis. Vybereme si typ úlohy a po té klikneme na tlačítko „Přidat“.

modul test

Výběr z možných odpovědí

Jedná se o typ úlohy, kde je otázka a různé odpovědi. Student musí vybrat správnou odpověď nebo více odpovědí. Odpovědi mohou být různě ohodnocené (některé odpovědi mohou být správné jen s poloviny atp. A tak mohou studentovi přinést také nějaké body).

Vybereme typ testované úlohy na „Výběr z možných odpovědí“ a klikneme na tlačítko Přidat.

Zobrazí se nám okno s nastavením úlohy. V obecném nastavení můžeme nastavit Kategorie. (Volbou kategorie můžeme nastavit do jaké banky úloh se vytvářená úloha bude ukládat – této volby si nemusíme všímat). Povinnou volbou je nastavení názvu otázky (nejedná se o zadání otázky). Např. barva koně. Zadání úlohy napište do následujícího pole „Text úlohy“ – např. „Na pasece se pase bílí kůň. Jakou má barvu?“

modul test

Níže pak můžeme nastavit obecnou reakci. Obecná reakce je zpráva, která se v našem příkladě zobrazí studentům po odevzdání testu při zobrazení správných odpovědí. Obecná reakce může např. obsahovat odkaz k dodatečným informacím daného tématu. Obecnou reakci však nemusíme vyplňovat. Stejně tak můžeme vynechat i volbu „ID identifikační číslo“. U položky „Jedna nebo více odpovědí?“ můžeme nastavit jestli má otázka více správných odpovědí. Standardně je přednastavena „Jen jedna odpověď“. Pod touto volbou máme zaškrtnuto „Zamíchat odpovědi“. Toto nastavení jsme zvolili v nastavení testu při jeho vytváření. Následuje nastavení formátu číslování odpovědí. Jestli budou (a., b., c.,) nebo (1.,2.,3.,) atp.

modul test

V další sekci nastavíme odpovědi. Nahoře napíšeme odpověď pod ní nastavíme známku a dolů reakci pro danou odpověď. Reakce se pak zobrazí studentům při hodnocení testu po jeho odevzdání. Pro každou odpověď můžeme zvolit známku. Pokud je odpověď správná zvolíme 100% pokud je odpověď špatná nedáme žádnou známku. Pokud bychom měli odpověď která je napůl dobře (v našem případě např. černá a bílá, můžeme nastavit známku např. na 50%).

modul test

V další sekci můžeme (ale nemusíme) upravit zpětnou vazbu, která se studentům zobrazí u úlohy po odevzdání testu. Odpovědi jsou však předvyplněny a není třeba je měnit.

modul test

V následující sekci můžeme nastavit chování a nápovědy v případech, že student bude test opakovat (dělat další pokus – v případě že je to povoleno). Při opakování testu můžeme u úlohy ubrat bodové ohodnocení za danou úlohu. Penalizace pro každý za chybný pokus je přednastavena na ubrání o 1/3 z bodového hodnocení dané úlohy. Pokud by byla tato úloha hodnocena třemi body a student by jí napsal správně až na druhý pokus, získal by pouze dva body za tuto úlohu.

modul test

Nyní se můžeme přesunout úplně dolů a kliknout na tlačítko „Uložit změny“

modul test

Po uložení úlohy se dostaneme opět na stránku pro úpravu testu. V testu vidíme naší první vytvořenou úlohu. Pomocí ikony ozubeného kolečka můžeme úlohu upravit. Ikona lupy se symbolem plus nám zobrazí náhled úlohy. V náhledu úlohy si můžeme vyzkoušet odpovědět a nechat si i zobrazit hodnocení a otestovat tak reakce a zpětnou vazbu. Ikona koše nám odstraní danou úlohu. Poslední položkou v řádku je (v našem případu číslo) 1,00 a za ním ikona tužky. Toto číslo nám značí maximální množství bodů, kolik získá student při správném zodpovězení otázky. Jelikož otázka barvy bílého koně je těžká, kliknu na ikonu tužky a změním bodové hodnocení na 3,00 a zadám stisknu klávesu Enter. Bodové hodnocení je třeba udávat v desetinných číslech.

modul test

Pokud chceme vytvořit další úlohu, stačí kliknout na tlačítko v nabídce vybrat volbu „+ novou úlohu“ a v zobrazeném okně si vybereme si libovolný typ další úlohy kterou chceme vytvořit.

Pravda / Nepravda

Jedná se o typ úlohy, kde zadáte otázku a student má říci jestli se jedná o pravdu nebo nepravdu. Např. Existuje bůh? (Ano / Ne). V nastavení kvízu pak zvolíte která odpověď je pravdivé. V našem případě jsme nastavili (Ne).

V okně typů úloh tak klikneme na typ „Pravda/Nepravda“ a stiskneme na tlačítko na Přidat. Zobrazí se nám nastavení úlohy. V sekci „Obecné nastavení“ vyplníme „Název úlohy(např. Boží existence) a v textu úlohy položíme otázku. „Existuje bůh?

modul test

Níže můžeme vyplnit i text Obecné reakce obdobně jako u výběrové úlohy, kam můžeme přidat doplňkové informace, které se zobrazí všem po odevzdání testu u vybrané úlohy. V našem příkladu bychom mohli dát např. odkaz na prostudování Bible, ale obecnou reakci nemusíme vyplňovat.

Důležitá je volba „Správná odpověď“ kde (když si budeme hrát na ateisty) necháme zvolenou volbu „Nepravda“.

modul test

Ve volbách níže nastavíme Reakce pro odpovědi pravdy a nepravdy. Tyto odpovědi se zobrazí studentům až po odevzdání testu jako zpětná vazba.

V našem případě – pokud student na otázku „Existuje bůh“ zadá (špatnou odpověď) „Ano“ tak ve vyhodnocení dostane zpětnou reakci „Máš důkaz?“. V případě že zadá „Ne“ dostane se mu při hodnocení odpovědi „Jsi správný ateista. Věda tě spasí“.

modul test

Na závěr se přesuneme dolů a klikneme na tlačítko Uložit.

 tlacitko

Přiřazování

Přiřazování je typ úlohy, kde student musí přiřadit správné odpovědi ke správným otázkám.

Úlohu přidáme stejně jako ty předchozí, že v okně typů úloh klikneme na typ „Přiřazování“ a klikneme na tlačítko Přidat. V obecném nastavení úlohy zadáme název a napíšeme Text úlohy (co mají studenti dělat). Např.. Přiřaďte chemické vzorce.

modul test

Níže můžeme napsat obecnou reakci stejně jako u předchozích úloh. Dále je volba zamíchat, která je předem zaškrtnutá protože jsme to tak nastavili už v nastavení samotného testu. Tím dosáhneme toho, že každý student bude mít náhodně jiné pořadí otázek.

modul test

V sekci odpovědi pak napíšeme samotné otázky a odpovědi. Např. názvy a chemické vzorce. Ale stejně by šlo udělat název díla přiřadit k autorům, nebo autory přiřadit k nějakému období či stylu.

modul test

V sekci odpovědi dole najdete i kde můžeme přidat další otázky a odpovědi. Níže můžeme změnit nastavení v sekci „Kombinovaná zpětná vazba“ nebo „Nastavení pro více pokusů“, ale nemusíme. V případě, že jste zadali všechny odpovědi a nechceme nic upravovat, můžeme se přesunout dolů a kliknout na tlačítko Uložit změny.

 tlacitko

Krátká tvořená odpověď

V této úloze pokládáte studentovi otázku a on na ní musí napsat krátkou odpověď. Např. Jak se jmenoval maxipes ze známé české pohádky. Odpověď „Fík“ .

Úlohu vytvoříme stejně jako předchozí, v okně typů úloh vybereme úlohu „Krátká tvořená odpověď“ a klikneme na tlačítko Přidat. V obecném nastavení vyplníme „Název úlohy“ a napíšeme „Text úlohynapř. Jak označujeme hackera, který přešel na temnou stranu.

modul test

Níže můžeme vyplnit obecnou reakci. Zajímavým nastavením je „Rozlišovat malá/velká“. Tímto nastavením můžeme nastavit jestli nám záleží na velkých a malých písmenech, standardně je nastaveno „Ne, na malých/Velkých nezáleží“.

modul test

Poté můžeme napsat odpovědi a nastavit hodnocení "Známka" v (%) a napsat hodnotící reakce. Správná odpověď našeho je „Cracker“ nastavím pak Známku na 100% a do Reakce napíši „Správně: Hacker, který zneužije své schopnosti ke svému vlastnímu obohacení se označuje jako Cracker.

Mohu ale reagovat i na špatnou odpověď např. kdyby student napsal Hacker – známku bych nastavil na „Žádný“ a v reakci bych vysvětlil kdo je to Hacker.

Mohl bych pokračovat dál a v testu nastavit i víc správných odpovědí – např. označení black hat , black hacker atp. a u těchto alternativních odpovědí nastavit známku také na 100%.

modul test

Níže můžeme upravit „Nastavení pro více pokusů“ nebo se rovnou přesunout k tlačítkům dolů a kliknout na „Uložit změny“.

modul test

Dlouhá tvořená odpověď

Tento typ úlohy se oproti ostatním zmíněným typům odpovědi liší tím, že jej za nás nemůže ohodnotit počítač ale musíme jej ohodnotit mi. Chováním a funkčností se tento typ úlohy podobá modulu „Úkol“. Stejně jako v úkolu můžeme studentům zadat zadání aby nám napsali nějakou delší textovou odpověď, případně aby nám nahráli nějaký soubor který vytvořili např. fotku, nebo výkres v nějaké aplikaci.

Níže si představíme oba typy použití úkolu. V okně typů úloh si vybereme úlohu „Dlouhá tvořená odpověď“ a klikneme na tlačítko Přidat.

Dlouhá tvořená odpověď – psaný text

Nejprve si ukážeme příklad textové odpovědi, kde studentům zadáme úlohu, aby nám napsali nějaký popis dle zadání.

modul test

Stejně jako u jiných typů úloh můžeme napsat obecnou reakci, nebo se rovnou posunout níže.

modul test

Důležité je sekce nastavení „Možnosti odpovědi“. V této sekci můžeme nastavit „Formát odpovědi“. Přednastaven je HTML editor – který umožní studentům v editoru podobném Wordu napsat formátovaný text. Krom HTML editoru můžeme nastavit i další nastavení jako HTML editor s výběrem souborů, prostý text, prostý text, neproporcionální písmo, bez vložení textu. V našem případě necháme nastaveno „HTML editor“. V nastavení níže můžeme nastavit jestli jestli vyžadujeme text což je přednastaveno. Pokud bychom nastavili HTML editor s výběrem souboru, nemuselo by pro nás mít smysl vyžadovat text. Níže v nastavení můžeme nastavit i minimální a maximální limit slov a povolení příloh. V tomto případě vyžadujeme pouze to aby nám studenti popsali vlastními slovy koloběh vody a tak v nastavení nic neměníme.

modul test

Po té se můžeme přesunout níže a stisknout tlačítko „Uložit změny“.

modul test

Dlouhá tvořená odpověď – soubor

V dlouhé tvořené odpovědi nemusíme vyžadovat, aby studenti něco psali, ale mohou např. vytvořit v nějakém programu nějaký soubor a ten nám odevzdat. Např. výkres, fotku atp.

Opět v obecném nastavení vyplníme Název úlohy a Text úlohy: např. „Namalujte svůj autoportrét, vyfoťte a nahrajte jej jako přílohu.

modul test

Přesuneme se na sekci Možnosti odpovědi. Zde nastavíme formát odpovědi Bez vložení textu. Povolit přílohy nastavíme na „neomezeno“ a povinné přílohy natavíme na „1“. Jelikož v našem příkladu vyžaduji, aby nám studenti zaslali obrázek tak v nastavení „Povolené typy souborů“ klikneme na tlačítko Vybrat a vybereme „Obrázkové soubory ….“ . V nastavení můžeme i omezit velikost souboru.

modul test

V dalších sekcích můžeme upravit a vyplnit další nastavení případně můžeme rovnou kliknout na „Uložit změny“.

modul test

Dokončení úloh

Jakmile máme všechny testy hotové můžeme nastavit Nejlepší známku a upravit body u jednotlivých úloh aby dosáhli maxima nejlepší známky. Každé úloze můžeme dát jiné dle váhy jejich složitosti a úrovně.

modul test

Náhled testu

Vrátíme se do kurzu a otevřeme náš TEST. V něm můžeme pustit pomocí tlačítka „Okamžitý náhled testu“. Nebo můžeme kliknout na ozubené kolečko a kliknout na volbu „Náhled“.

modul test

Následně si můžeme prohlédnout celý test jak jej uvidí studenti.

modul test

modul test

modul test

modul test

modul test

modul test

Po dokončení testu se nám zobrazí stránka se souhrnem odpovězených úloh. Tlačítkem „Návrat k pokusu“ se můžeme vrátit zpět do kurzu. Případně stisknout tlačítko „Odeslat vše a ukončit pokus“ a potvrdit to v následném potvrzujícím okně.

modul test

Poté se nám zobrazí odevzdané odpovědi a jejich hodnocení.

modul test

Nakonec můžeme kliknout na tlačítko dokončit prohlídku a vrátit se zpět na úvodní stránku testu.


Známkování (oprava testů)

Jakmile studenti dokončí testy můžeme se podívat na jejich hodnocení. Otevřeme si náš TEST a klikneme na ozubené kolečko. V jeho nastavení klikneme na na známky.

modul test

Jakmile studenti dokončí testy můžeme se podívat na jejich hodnocení. Otevřeme si náš TEST a klikneme na ozubené kolečko. V jeho nastavení klikneme na na známky.

Na stránce „Známky“ se níže zobrazuje seznam všech odevzdaných testů. V našem případě máme jen jeden test a jeho hodnocení. Jelikož máme v našem testu i dvě úlohy typu „Dlouhá tvořená odpověď“ , které se neumí ohodnotit automaticky, musíme provést jejich hodnocení ručně. Klikneme tak u jednotlivých úloh na odkaz „Vyžaduje hodnocení“.

modul test

Zobrazí se nám okno, kde si můžeme přečíst odpověď a poté kliknout Okomentovat nebo přepsat známku. Poté vyplníme hodnotící komentář a přidělíme body. Komentář můžeme v případě zájmu i namluvit (do dvouminutového záznamu). Jakmile máme úlohu ohodnocenou, klikneme na tlačítko Uložit.

modul test

modul test

Stejným způsobem opravíme i druhou úlohu, kde nám studenti měli nahrát soubor. V našem případě obrázek s jejich portrétem. Opět klikneme na odkaz Vyžaduje hodnocení. Kde se nám posléze otevře okno odevzdané úlohy, ze které si můžeme stáhnout přiložený soubor do počítače a otevřít. Následně klikneme na „Okomentovat nebo přepsat známku“ , kde napíšeme hodnotící komentář a přidělíme body.

modul test

modul test

modul test

Po ohodnocení úloh „Dlouhé tvořené odpovědi“ se nám i u nich zobrazí hodnocení. V souhrnu vidíme, že studentka Testorka Obecná udělala jen chybu v otázce boží existence a tak má pouze 9 bodů z deseti. Klikneme li na odkaz Prohlédnout Pokus pod jménem studenta. můžeme si zobrazit jak konkrétní student vyplnil test.

modul test

Banka úloh (kategorie, export a import testů)

V minulých kapitolách jsme si ukázali jak vytvořit test s jednotlivými úlohami a hodnocení (známkování) studentů. Co když budeme chtít využívat vytvořené úlohy ve více testech a napříč různými kurzy? K tomuto nám slouží databanka úloh. V bance úloh si můžeme třídit úlohy do jednotlivých kategorií. S kategorie jsme se již setkali při vytváření jednotlivých úloh, ale ignorovali jsme je. Nyní si povíme k čemu jsou užitečné a jak je použít.

Nejprve se dostaneme do banky úloh v daném kurzu. Otevřeme si libovolný test v kurzu a klikneme na ozubené kolečko. V zobrazené nabídce klikneme na Banka úloh.

Otevře se nám stránka Banky úloh s jednotlivými úlohami v kategorii daného testu. Nahoře se můžeme přepnout mezi kartami Úlohy, Kategorie, Import, Export.

Na stránce s úlohami si můžeme otevřít libovolně i jinou kategorii úloh s kterou chceme pracovat. Níže pak nalezneme jednotlivé úlohy. Ty můžeme Upravit, mazat nebo je duplikovat. Můžeme i vytvářet další úlohy a různě přesouvat mezi kategoriemi. Např. do jiných testů nebo uspořádat do tématických kategorií.


modul test

modul test

Kategorie

Na kartě kategorie se nám zobrazí všechny kategorie daného kurzu. Můžeme je libovolně přejmenovávat nebo dole na stránce vytvářet další tématické kategorie.

modul test

Můžeme si tak např. vytvořit kategorii všeobecné otázky. Pak se přepneme zpět do karty Úlohy, přepnout si kategorii na všeobecné otázky a vytvořit si tam test se všeobecnými otázkami. Můžeme se ale přepnout i do jiných kategorií v nich duplikovat vybrané otázky (přes tlačítko upravit) a přesunout je do naší nové kategorie. Úlohy s této kategorie pak můžeme použít v libovolném testu daného kurzu, nebo je exportovat do souboru a importovat do jiných kurzů v libovolném e-learningu.

Import a export

Poslední zbylé karty banky úloh jsou import a export. Nejprve si ukážeme jak exportovat vybranou kategorii. Na kartě úlohy si vybereme kategorii kterou chceme exportovat a klikneme na kartu exportovat. Na této kartě vybereme formát souboru do kterého chceme exporotvat. Pokud exportujeme z kurzu do kurzu na Moodle můžeme použít Formát Moodle XML. Následně klikneme na tlačítko Exportovat úlohy do souboru, po té se nám soubor stáhne do počítače, nebo se otevře okno s výběrem pro uložení souboru (v závislosti na použitém prohlížeči a jeho nastavení).

modul test

Po té si otevřeme jiný kurz do kterého chceme naimportovat kategorii s úlohami kterou jsme exportovali. Otevřeme si banku úloh v testu kurzu kam chceme importovat dané úlohy. Klikneme, na kartu Import a vybereme typ souboru který chceme importovat. V našem případě opět zvolíme Formát Moodle XML a klikneme na tlačítko Import.

modul test

Následně se nám zobrazí názvy úloh které importujeme, stačí kliknout na tlačítko pokračovat.

modul test

Poté opustíme banku úloh a vrátíme se zpět do testu. Klikneme na ozubené kolečko a nabídce vybereme upravit test. Na stránce upravit test: v místě pro úlohy klikneme na tlačítko Přidat a v nabídce vybereme + existující úlohu z banky úloh

modul test

Zobrazí se nám okno, kde vidíme obsah banky úloh daného testu. Případně si můžeme přepnout kagetorii a vybrat úlohy z jiné kategorie daného kurzu. Vybereme si úlohy a vložíme je do testu. Následně u úloh můžeme nastavit bodování jednotlivých úloh (jak jsme si ukázali v kapitole Dokončení úloh).

modul test


Poslední úprava: 11.10.2021 - 10:20

Zpět na e-learning