Heslo EDUROAM

Jak získat přístup do WIFI

Heslo do eduroam se nastavuje ve správě EduID na adrese id.ujep.cz. Po přihlášení kliknete na změna Eduroam hesla. Následně vyplníte přihlašovací heslo do EduID a dvakrát nové heslo pro Eduroam dle pokynů na stránce. Po úspěšném nastavení hesla se můžete připojit do sítě Eduroam.

Uživatelské jméno do Eduroam je vaše EduID@ujep.cz např. u1234@ujep.cz ev. novakj@ujep.cz . Heslo použijte to, které jste si nastavili pro síť EDUROAM.

Heslo pro hosta

Jak umožnit přístup do WIFI člověku, který nemá EduID (není zaměstnancem ani studentem žádné vysoké školy? Všichni zaměstnanci univerzity mají možnost na stránce id.ujep.cz vytvořit dočasný účet pro hosta.

Založení provedete jednoduše. Kliknete na tlačítko Založení hosta. Následně vyplníte jeho emailovou adresu. V dalším kroku vyplníte jeho jméno, příjmení a dobu trvání dočasného účtu. Po kliknutí na tlačítko Založení hosta se novému dočasnému uživateli zašlou na zadaný email přístupové údaje do EduID i heslo pro Eduroam.

Host si může svá hesla změnit stejným způsobem jako studenti i zaměstnanci na adrese id.ujep.cz.

Více informací o síti EDUROAM naleznete na oficiálních stránkách CI eduroam.ujep.cz.

Nastavení EDUROAM obrázek

Možné problémy s připojením a jejich řešení

Připojení z mobilního telefonu (Android 6 a novější)

V seznamu dostupných sítích vybereme Eduroam, vyplníme identitu (to je vaše uživatelské jméno ve tvaru "eduID"@ujep.cz)heslo. Anonymní identitu nevyplňujeme! V nastavení nalezneme volbu Certifikát CA a rozklikneme si jeho nabídku, kde nastavíme volbu neověřovat a klikneme na tlačítko Připojit.

Po připojení do EDUROAM nejde Internet

Po úspěšném připojení do wifi se nenačítají webové stránky. Na vině je nejspíše pevně nastavené adresy DNS serverů. Doporučuji zkontrolovat a změnit nastavení na možnost "Získat adresu DNS serveru automaticky".

K této situaci dochází jak na počítačích s Windows tak i MacOS. DNS si někdy mění uživatelé sami z různých důvodů, někdy jsou však na vině škodlivé aplikace nastavující podvodné DNS servery.

Nelze se připojit k EDUROAM

Po zadání správného jména a hesla se na konrétním počítači nedaří připojit.

V operačních systémech (windows i mac os) občas dochází ke špatné špatné konfiguraci sítě wifi. Možným řešením je použít konfigurační nástroj, který vše nastaví a nainstaluje i doporučený certifikát. Nástroj je možné stáhnout ze stránek https://cat.eduroam.org/. Na zobrazené webové stránce klikneme na tlačítko Pro stažení vašeho eduroam® instalátoru klikněte zde. Následně vybereme ze seznamu vysokých škol naši univerzitu. Po té se nám nabídne konfigurační soubor ke stažení. Pokud stahujeme nástroj z jiného počítače (s jiným operačním systémem), klikneme na odkaz "Zvolte jiný instalátor, který chcete stáhnout" a zobrazí se nám seznam konfiguračních nástrojů pro různé operační systémy.
Konfigurační nástroj stáhneme a spustíme v počítači, kde máme potíže s připojením. U windows je potřeba konfigurační nástorj spouštět jako správce, klikneme na konfigurační soubor pravým tlačítkem myši a v kontextové nabídce zvolíme "Spustit jako správce". Následně postupujeme dle pokynů průvodce (zadáme přihlašovací údaje atp.). Po dokončení konfigurace by eduroam měl fungovat. Někdy se změna projeví až po restartu počítače.


Poslední úprava: 11.10.2021 - 10:30

Zpět na návody